OS Hub - İşletmeler

İşletmenizi görünür kılın.

Potansiyel müşterilere görünür olmak için, işletme bilgilerinizi girin. OS ID’nizi kullanarak müşteri ve servis sağlayıcılarla, hangi işletmenin sizin olduğunu paylaşın. OS Hub'da arama yaparak markaların nerede üretim yaptığını öğrenin.

İşletme(ler)inizi neden OS Hub’da listemelisiniz?

  • Markalar, çalıştıkları işletmeleri OS Hub’da listeliyor ve bu listelerde muhtemelen siz de varsınız. Paylaşılan bilgilerin doğruluğundan emin olun.

  • Güncel profiller, işletmelerin müşteri ve diğer kuruluşlarla olan bağlantılarını görünür kılarak güvenilirliği arttırır ve yeni iş ilişkilerine olanak sağlar.

  • Size özel ve onaylanmış bir işletme kimliği (OS ID), işletme adınızda/adresinizde farklılıklar olması durumda, müşteriler için karışıklığı ortadan kaldırır.

  • Bir işletme profili için sahiplik talebinde bulunma, işletme sahiplerinin ve üst yöneticilerinin işletme profiline üretim kapasiteleri, minimum sipariş adetleri, sertifikasyonlar gibi ilave bilgiler eklemesine olanak sağlar.

“Arvind Limited olarak Open Supply Hub veri tabanında yer almanın, işletme ve fabrika gruplarına ciddi faydaları olduğuna inanıyoruz. OS Hub sayesinde bağlantılı olduğunuz firmaları doğrulanmış bir kaynak aracılığıyla paylaşabiliyor ve böylece tedarikçi-müşteri arasında güven sağlayabiliyorsunuz.

- ARVIND LIMITED

OS ID'nizi mi arıyorsunuz?

Önce, işletmenizin OS Hub'da listelenip listelenmediğini kontrol edin. İşletme arama kısmına işletmenizin ismini girin. Eğer çıkan sonuçlarda işletmeniz varsa, profilde buluna OS ID'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz.

Eğer işletmeniz arama sonuçlarında çıkmıyorsa aşağıdaki bölümü takip edebilirsiniz.

İşletme(leri)nizi OS Hub’a ekleyin.

İşletme(leri)inizi ücretsiz olarak OS Hub’da listelemek için:

1. İşletme(ler)inizi ekleyin: Ücretsiz bir hesap oluşturun ve işletme(ler)inizi sisteme girmek için gerekli adımları takip edin (Eğer tek bir işletmeyi temsil ediyorsanız, sadece o işletmenin olduğu bir listeyi yükleyebilirsiniz)

Listenizi yüklediğinizde, OS Hub’ın algoritması, işletmelerinizi, daha önceden veri tabanında bulunanlarla eşleştirmeye çalışacaktır. Açık ad/adres örtüşmelerinde algoritma otomatik olarak eşleştirme yapar. Algoritmanın %80’in altında emin olduğu durumlarda ise işletmelerinizin, veri tabanında önceden bulunanlarla eşleşmeleri, OS Hub ekibi onayı sonrası gerçekleştirilir. Algoritmanın nasıl çalıştığını hakkında daha detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2. İşletme profiliniz için sahiplik talebinde bulunun: Yükleme işlemini tamamladıktan sonra, işletmeniz için yanda gösterildiği gibi sahiplik talebinde bulunun. Bu işlemin işletme bazında yapılması gerekmektedir, bu nedenle eğer çok sayıda işletme yüklüyorsanız, bunların her biri için talepte bulunmanız gerekir. Kimliğinizi doğrulamak için sistemin yönlendirdiği üç kısa adımı takip edin. (Bu işlem 5 dakikadan daha kısa sürecektir.) Talebiniz onaylandığında, işletme profilinize ilave veri ekleyebileceksiniz.

İşletmeniz OS Hub'da zaten mevcut mu? Var olan işletme(leri)nizin ad ve adres bilgilerini güncelleyin.

OS Hub'da tedarik zincirini paylaşan marka ve kurumların listesinde yer alıyorsanız, işletmeniz sistemde zaten mevcut olabilir. Bu durumda, daha iyi kalitede ad ve adres bilgilerinizi paylaşabilir ve profilinize işletmeniz hakkında ekstra bilgiler ekleyebilirsiniz.

Herkese açık ve nötr bir veri platformu olarak; sistemde yer alan isim ve adres bilgileriniz üzerinde, OS Hub Ekibi olarak doğrudan bir değişiklik yapamıyoruz. Ancak, ihtiyaç duyduğunuz değişiklikleri, siz kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Sistemde yer alan işletme profilinizde, ad/adres değişikliği yapmak için aşağıdaki durumlardan size uygun olanı seçerek, ilgili adımları takip edebilirsiniz.

  • Durum-1: “İşletmem için bir taşınma veya el değiştirme durumu söz konusu değil. Sadece isim ve adres bilgilerinin sistemde daha doğru bir şekilde yer almasını istiyorum.”

1. Adım: Doğru ad ve adres bilgilerini sisteme yükleyin. Ad ve adres değişiklikleri, henüz doğrudan işletme profili ekranından yapılamıyor. Bu nedenle, buradan ücretsiz olarak bir OS Hub hesabı açıp, işletmenizin doğru isim ve adres bilgilerini, bir excel/csv dosyası aracılığıyla OS Hub veri tabanına yüklemelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için ayrıntılı rehberimizden yararlanabilirsiniz.

2. Adım: İşletme(leri)niz için sahiplik talebinde bulunun. İşletme profilinize doğrudan erişim kazanmak ve bilgilerinizi güncelleyebilmek için, işletmeniz üzerinde sahiplik talebinde bulunmanız gerekiyor. Listenizi yükledikten sonra, bilgisini girdiğiniz firmayı OS Hub'da bularak sahiplik talebi gönderin. Bunun nasıl yapılacağı yukarıdaki "İşletme(leri)nizi OS Hub’a ekleyin." bölümünün ikinci adımında yer almaktadır.

Talebiniz onaylandıktan sonra profilinizdeki “Tesislerim” (My Facilities) sekmesinden işletme(leri)nizi görüntüleyebilirsiniz. Sistemde sahibi olduğunuz işletme(ler)iniz için daha iyi kalitede isim ve adres bilgisi yükledikten sonra, info@opensupplyhub.org adresine bilgi emaili atarak, doğru bilgileri işletme profilinizde öne çıkarabilirsiniz.

  • Durum-2: “Taşınma, büyüme /küçülme, sahiplik değişimi vs. nedeniyle işletmemin isim ve/veya adresinde değişiklik yapmak istiyorum.”

Bu durumda yeni isim ve adresinizi sisteme yeni bir firmaymış gibi eklemeniz ve bu yeni firma için sahiplik talebinde bulunmanız gerekiyor.

1. Adım: Doğru ad ve adres verisini sisteme yükleyin. Buradan ücretsiz olarak bir hesap açıp, işletmenizin doğru isim ve adres bilgilerini, bir excel/csv dosyası aracılığıyla OS Hub veri tabanına yükleyin. Bunu nasıl yapacağınızı anlatan ayrıntılı rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

2. Adım: İşletmeniz için sahiplik talebinde bulunun. Listenizi yükledikten sonra, bilgisini girdiğiniz firmayı OS Hub'da bularak sahiplik talebi gönderin. Bunun nasıl yapılacağı yukarıdaki "İşletme(leri)nizi OS Hub’a ekleyin." bölümünün ikinci adımında yer almaktadır.

Talebiniz onaylandıktan sonra profilinizdeki “Tesislerim” (My Facilities) sekmesinden işletme(leri)nizi görüntüleyebilirsiniz. Ardından, info@opensupplyhub.org adresine bilgi emaili atarak, bu iki işletmenin birbirine bağlanmasını talep edebilirsiniz. Böylece sistemde hem eski hem de yeni adres bilgileriniz ulaşılabilir olacak.

OS Hub'da arama yapın.

Dünya'nın önde gelen markaları nerelerde üretim yapıyor öğrenmek mi istiyorsunuz? OS Hub harita aracını kullanarak istediğiniz markanın istediğiniz lokasyon ve ürün tipindeki üreticilerini bulabilir, olası iş birlikleri veya karşılaştırma için ihtiyaç duyduğunuz araştırmaya zemin sağlayabilirsiniz.

OS Hub'da nasıl arama yapabileceğinizi anlatan rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Tedarikçisi olduğunuz markaları profilinizde gösterin.

Markalar, tedarikçi listelerini OS Hub'da paylaşıyor, böylece işletme profilinizde hangi markalar için üretim yaptığınız (veya hangi kuruluşlarla ilişkili olduğunuz) görüntülenebiliyor. Peki, tedarikçisi olduğunuz marka listesini OS Hub'da paylaşmıyorsa?

Markalar, OS Hub'da tedarik zincirlerini paylaşarak sürdürülebilirlik yolunda şeffaflık hedeflerine ulaşıyor. Siz de üretici olduğunuz markaya OS Hub'dan bahsedebilir ve sizi de içeren tedarikçi listelerini sisteme yüklemelerini önerebilirsiniz.

Bunun için hazırladığımız mail şablonunu kullanabilirsiniz:

Dear [Addressee of the mail],

I hope this email finds you well.

We are happy to share that our facility has an active and up-to-date profile on Open Supply Hub, an accessible, collaborative, supply chain mapping platform used and populated by stakeholders across sectors and supply chains. OS Hub provides open access to global supply chain data, including where production facilities are located and the ecosystem surrounding a facility.

Being listed on Open Supply Hub also means that we now have an OS ID for our facility(ies). This is a free and universal ID that can be accessed and used across any system in production supply chains. As many platforms and service providers now ask for OS IDs for facilities, we wanted to proactively provide ours, should you need it: [Please enter your OS ID here.]

You may reach our profile here by entering our OS ID in the search field. Besides, our address, location and other data points, you may find other brands and organizations we are associated with at the bottom of our profile (“The organizations have uploaded data for this facility”). These organizations have uploaded their supply chain data to OS Hub with the aim of transparency and collaboration, and also included us in their lists to share our business relationship. We would love to have you in our profile among these organizations.

If supply chain transparency is one of your sustainability goals, you may share your supplier’s list in OS Hub. Please do not forget to include us in your list as well. You can take a glance at OS Hub’s Brand Quick Start Guide and see how brands around the world are also benefiting from sharing their data in OS Hub.

Best regards,

[Your Name]

OS Hub Kimliğinizi Higg ya da ZDHC ile nasıl bağlantılı hale getirebilirsiniz. Bunun için hazırladığımız Higg ve ZDHC rehberlerine göz atın.

Sorularınız için Sık Sorulan Sorular bölümünü ziyaret edebilir, ülke temsilcinizle iletişime geçebilir veya bize info@opensupplyhub.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Subscribe to Receive Open Supply Hub News & Updates

Sign Up