Open Supply Hub veri tabanında nasıl arama yapılır?

Open Supply Hub (OS Hub) veri tabanında herkes ücretsiz olarak arama yapabilir ve veri indirebilir. Sürekli büyüyen veri tabanımız ile ihtiyacınız olan verilere kolay ve hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

OS Hub'da arama yapmanın bazı temel yolları:

Temel Arama Yöntemleri

Tesis Adı veya OS Hub Kimliği (OS ID):

 • Nedir? Belirli bir işletme hakkında detaylı bilgi edinmek için işletme adı ya da OS Hub Kimliği (OS ID) ile arama yapın.
 • Ne zaman kullanılır? Belirli bir işletme ile hangi kuruluşların bağlantılı olduğunu mu görmek istiyorsunuz? Bir işletmenin ad, adres bilgisi veya OS Hub Kimliğine mi (OS ID) ihtiyacınız var? Bu arama tam size göre.

Veri Sağlayan Kuruluş:

 • Nedir?OS Hub’a veri yükleyen kuruluşa göre arama yapın. Bu bir marka (Target Corporation, Gap Inc, ya da Levi Strauss & Co gibi), çok-paydaşlı bir girişim (Higg ya da ZDHC Vakfı gibi), bir sertifikasyon programı (Fair Trade USA, OEKO-TEX gibi) ya da tüm tedarikçi listesini paylaşan bir fabrika/tedarikçi (Hirdaramani Grup veya Delta Galil Industries Ltd gibi) olabilir.
 • Ne zaman kullanılır?Belirli bir markanın hangi işletmelerden tedarik sağladığını, hangi işletmelerin belirli bir sertifikasyon programı tarafından sertifikalandırıldığını veya bir işletmenin örneğin Higg Index gibi bir platformda listelenip listelenmediğini mi merak ediyorsunuz? Söz konusu kuruluş için arama yapmak (marka, sertifika kuruluşu veya Higg Index) OS Hub’da listeledikleri işletmeleri görüntülemenize olanak sağlayacaktır.

İpucu: Birden çok kuruluş için birleşik arama yaparken, ‘’Yalnızca paylaşılan tesisleri göster’’ yazan bir işaret kutucuğu açılacaktır. Eğer aradığınız kuruluşlar arasında her iki kuruluşun listesinde de yer alan işletmeleri görmek istiyorsanız, bu kutucuğu işaretleyin. Eğer araştırdığınız kuruluşların herbirinin tam listesini görmek istiyorsanız, bu kutucuğu işaretlemeden bırakın.

Konum:

Arama yaptığınız alanı daraltmak için, ülke adına göre ve/veya harita üzerinde yer alan "özel alan çizimi" aracıyla haritada çizdiğiniz spesifik bir alan/bölgeye göre arama yapabilirsiniz.

Diğer Filtreler

 • Çatı Şirket
 • Tesis Tipi
 • İşletme Türü
 • Ürün Tipi
 • Çalışan Sayısı

OS Hub'a firmaların ad ve adres bilgilerine ek olarak; çatı şirket, tesis tipi, işletme türü, ürün tipi ve çalışan sayısı gibi verileri de eklenebilmekte ve sistem üzerinde bu verilere göre arama yapılabilmektedir. Ancak, bu ekstra verilerin paylaşılması opsiyonel olduğu için, bu bilgiler henüz tüm işletme profillerinde yer almamaktadır. Bu nedenle söz konusu filtreler kullanılarak yapılan aramalarda, aranan tüm işletmeler çıkmayabilir. Sisteme daha çok veri eklendikçe, bu filtrelerde yapılan aramalarda daha fazla sonuç elde edilecektir.

Birleşik Arama

Her kriter için tek tek arama yapmanıza gerek kalmadan, birleşik arama yaparak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz:

Birleşik Arama

 • Nedir?Bir fabrika grubu ve spesifik bir ülke, iki ya da daha fazla markanın eklediği işletmeler ya da belli bir ülkedeki markaların listesi gibi çoklu kriterlere göre arama yapın.
 • Ne zaman kullanılır?Aynı işletmelerden tedarik sağlayan farklı markaları mı arıyorsunuz? Spesifik bir markanın belli bir ülke ya da bölgede üretim yaptırıp yaptırmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Bir kurumun listesindeki işletmelerden kaçının belli bir sertifikaya sahip olduğunu mu araştırıyorsunuz? Birleşik Arama, herhangi bir kriter üzerinde daha detaylı araştırma yapmanıza ve veri toplamanıza olanak sağlar.

Arama sonuçlarınızı indirin ve paylaşın:

OS Hub veri tabanında gerçekleştirdiğiniz herhangi bir aramanın CSV ya da Excel dosyası olarak indirilebileceğini biliyor muydunuz? Arama sonuçlarınızı, makine tarafından okunabilir bir formatta almak için, aramanızı tamamladıktan sonra "indirmek" butonuna tıklayın veya arama sonuçlarınızı başkalarıyla paylaşmak için "Bağlantıyı Kopyala"yı tıklayın.

Nasıl Çalışır?

Arama Mantığı Türleri

Arama yaparken, aracımız ‘’VEYA’’ mantığını kullanır. Böylece, eğer bir kullanıcı Katılımcı alanında Aldi, Hanes ve Lululemon ifadeleriyle arama yapıyorsa, söz konusu bu kuruluşların herhangi biri ile bağlantılı olan tüm işletmeler yansıtılacaktır. Ancak, “katkıda bulunan” sekmesi altında eğer birden fazla kuruluş seçer ve ‘’Yalnızca paylaşılan tesisleri göster’’ kutucuğunu seçerseniz, mantık bu durumda ‘’VE’’ mantığına geçecek ve sadece seçilen kuruluşların tamamının bağlantılı olduğu işletmeleri gösterecektir.

Eğer bir kullanıcı sonrasında farklı değerlere göre arama yaparsa, "VE" mantığı kullanılır. Bu nedenle, Aldi, Hanes ve Lululemon (Kuruluşlar) ve Çin (Ülke) araması sadece Çin’deki söz konusu bu markalarla bağlantılı olan işletmeleri gösterecektir.

Subscribe to Receive Open Supply Hub News & Updates

Sign Up